Odwiedziny:
Dzisiaj: 1Razem: 104326
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Milicz-Krośnice 2019

Nasze podróże » Milicz-Krośnice 2019

Dzień 28 czerwca 2019 roku był dniem pełnym niespodzianek. Od rana wyjechaliśmy do Milicza do Muzeum Bombki, które mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu. W Muzeum Bombki jest wyeksponowane ponad 6 tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych, ocalonych z fabrycznej wzorcowni.

Podczas zwiedzania Muzeum Bombki mieliśmy okazję oglądnąć film o Bolku, który poradził sobie ze swoją niepełnosprawnością. Następnie wyjechaliśmy do Krośnic żeby móc zwiedzić Spółdzielnię Socjalną „ Szklany Świat” w której wytwarzane są szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą.

Głównym celem spółdzielni jest pokazanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego, ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie. Uczestnicy na początku odwiedzili DMUCHALNIE, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia.

Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu- dekoracji. Następnie przeszliśmy do DEKORATORNI, gdzie przyglądaliśmy się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieliśmy się , że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. To właśnie w tym miejscu każdy uczestnik wykonał swoją pamiątkową bombkę. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd Krośnicką Koleją Wąskotorową .Wszystko co dobre szybko się kończy – wracamy do Krotoszyna. Uczestnicy wrócili do ośrodka zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą- ze swoim imieniem, w estetycznym opakowaniu oraz upominki zakupione w firmowym sklepie. Wycieczki koniec ale nie wracamy do domów bo czas zacząć BIWAK.

Do naszego ośrodka zawitał Mistrz Pszczelarstwa pan Tadeusz B.( za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była pani Katarzyna H.).Klubowicze wzięli udział w ciekawych warsztatach związanych z życiem pszczół i pracą pszczelarza. Dowiedzieliśmy się , że pszczoły żyją w dużych rodzinach, jedzą nektar, pyłek kwiatowy oraz miód. Zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o życiu pszczół, ich zwyczajach i niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Klubowicze mogli obserwować pszczoły i królową pszczół w przyniesionym przez pszczelarza specjalnym szklanym ulu. Była możliwość przymierzenia stroju pszczelarza.

Na koniec spotkania próbowaliśmy pysznego tegorocznego miodu – mniam- palce lizać! Dostaliśmy także prezencik w postaci słoika miodu. Pani kierownik podziękowała panu Tadeuszowi B. za przygotowanie tak ciekawego warsztatu, który na długo pozostanie w naszej pamięci. BIWAK! BIWAK!- niespodzianek ciąg dalszy … grill, poszukiwanie kwiatu paproci, tańce, zabawy w ogrodzie, wspólne rozmowy aż do późnych godzin wieczornych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45