Sprawdź aktualności ŚDS
Przydatne linki do stron
Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Zamówienia Publiczne
Biuletyn Informacji Publicznej
Zajęcia klubowe

Wideo spotkania dla uczestników

Wylosuj zdjęcie z naszego archiwum

Zajrzyj na naszego bloga 123tworzyszTy
Odwiedziny:
Dzisiaj: 9Razem: 150847
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Podsumowanie realizacji projektu

Projekty » Projekt 2021 » Podsumowanie realizacji projektu

Projekt pod tytułem „Aktywność- nowe technologie to nowe szanse i możliwości dla osób z zaburzeniami psychicznymi” został zrealizowany. 

Oferta realizacji zadania publicznego została dofinansowana w ramach Programu „ Od zależności ku samodzielności”- edycja 2021 ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie 73 110,00 zł.  

Projekt

Celem głównym Programu było umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej w jakiej się znalazły, której własnym staranie, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości nie są w stanie samodzielnie pokonać. 

Celem głównym Projektu było umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi rozwoju za pomocą nowej technologii oraz działań o charakterze integracyjnym. 

Po podsumowaniu projektu na podstawie oceny rezultatów twardych i miękkich,  obserwacji i analizy ankiet wynika, że cele zostały osiągnięte.

Projekt realizowany był od marca 2021 do grudnia 2021.

Działaniami objęto:

  1. Mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego.
  2. Dzieci w wieku przedszkolnym.
  3. Dzieci i młodzież szkolna.
  4. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
  5. Osoby z zaburzeniami psychicznymi. 
  6. Pracownicy ośrodków wsparcia i z otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Od warsztatów do spektaklu 

W ramach działań środowiskowych pod hasłem „Rozwój dla Ciebie!” odbyły się warsztaty, prezentacje, nagranie i emisja filmu edukacyjno-informacyjnego i czytanie autorskiej ilustrowanej książki dla dzieci. Aktywnymi odbiorcami były dzieci z Przedszkola Nr 1 „Miś Uszatek” oraz Przedszkola Nr 5 „ Wesoła Gromadka” w Krotoszynie. Warsztaty przeprowadzono dla młodzieży ze szkół podstawowych w Roszkach i w Biadkach oraz młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie a także w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.

„Moja aktywność i rozwój”- pod tym hasłem znalazła się propozycja rozrywki. Wyjście na spektakl grupy teatralnej Kokersi „ Alicja Czarów” oraz wyjazd na spektakl pod tytułem „Przychodzi baba do lekarza”. 

Istotnym działaniem pod hasłem „Informacja i wiedza to podstawa!” było opracowanie i wydanie broszury informacyjno- edukacyjnej dla mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego na temat zdrowia psychicznego.

Aktywność zawodowa

Nowe formy wsparcia to kolejny moduł działań. Pod hasłem „Aktywni on-line” odbywały się zajęcia popołudniowe dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Część uczestników korzystała z aktywności z domu, łącząc się poprzez aplikację Teams a część osób uczestniczyła w zajęciach w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie. Utworzono bogatą ofertę tematów i technik pracy. Odbywały się zajęcia rękodzielnicze, artystyczne, ogrodnicze, muzyczne, dekoracyjne, praktyczne, kulturalne itp. Zrealizowano 64 godziny zajęć.

„Aktywni zawodowo” to innowacyjne przedsięwzięcie. Został zrealizowany pomysł utworzenia Mini Centrum Odzieżowego w siedzibie ośrodka. Poza tym równolegle odbywały się zajęcia z obszaru pracy biurowej. Głównym celem była aktywizacja zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi. Wśród tematów pojawiły się: „ Organizacja pracy biurowej”, „ Obsługa sprzętu biurowego”, „Ochrona danych osobowych”, „ Z wizytą w prali chemicznej”, „ Używanie parownicy do ubrań”, „ Trudny klient jak się zachować” etc. Do utworzenia Mini Centrum Odzieżowego potrzebne było miejsce, które znalazło się w siedzibie ośrodka. Pomieszczenie posprzątano, powstawiano niezbędne sprzęty np. wieszaki na ubrania, stanął manekin, który pomagał przy przeróbkach ubrań. Zrealizowano 400 godzin aktywności zawodowej.

Szkolenia

 „Aktywny terapeuta” była to propozycja czterech praktycznych szkoleń dla terapeutów, pedagogów oraz specjalistów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Wśród tematów pojawiły się: „ Praca zdalna z podopiecznym- organizacja, wskazówki, pomysły”, „ Multimedia w edukacji i terapii osób z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną”.

Pod hasłem „Aktywny rodzic”  szkolili się rodzice i opiekunowie z otoczenia osób z zaburzeniami psychicznymi w tematach: ”Jak sprawnie poruszać się w sieci i inne przydatne wskazówki”, ”Wspieranie podopiecznych w rozwoju z wykorzystaniem nowoczesnych technologii”.

Zrealizowano również 6 praktycznych szkoleń pod hasłem „ Moja aktywność” dla osób z zaburzeniami psychicznymi w temacie zastosowania nowoczesnej technologii i programów terapeutycznych. Tematy szkoleń były różnorodne np.: „Kahoot i Mentimeter jako narzędzie interakcji dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną”, „Inspiracje muzealne-od przeszłości ku nowoczesności z wykorzystaniem nowoczesnej technologii”.

Konferencja

26 listopada 2021 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, odbyła się konferencja, dotycząca podsumowania projektu oraz z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. 

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie Małgorzaty Nyczka, która jako organizator powitała gości, zaprezentowała i podsumowała realizowany projekt. Wśród rezultatów wymieniono: 55 osób z niepełnosprawnością przeszkolono w zakresie dostępności do nowoczesnych technologii, 20 pracowników przeszkolono z wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy terapeutycznej, 15 rodziców/opiekunów przeszkolono w sprawnym poruszaniu się w sieci, 400 godzin poświęcono na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością, 64 godziny przeznaczono na zajęcia on-line dla osób z niepełnosprawnością, 120 dzieci i młodzieży wzięło udział w warsztatach i prezentacjach na temat zdrowa psychicznego, 560 dzieci i młodzieży obejrzało film edukacyjno- informacyjny „Aktywni dla zdrowia”, 400 dzieci poznało historię niepełnosprawnego Michała, po przeczytaniu książeczki  pt. Nie jestem inny - każdy jest jakiś „Historia Michała”, Poza tym 1500 szt. ulotek informacyjnych rozdano w różnych instytucjach i urzędach, 1000 szt. broszur informacyjno-edukacyjnych rozdano w różnych instytucjach, urzędach, placówkach oraz 40 osób wzięło udział w wydarzeniach kulturalno- rozrywkowych. 

Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć siedzibę Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na ulicy Kościuszki 8 (II piętro). Na temat tej nowej formy wsparcia na terenie Powiatu Krotoszyńskiego prelekcję wygłosił Andrzej Piotrowski - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.

Wśród wystąpień zaproszonych prelegentów pojawiły się następujące tematy Inkubatory innowacji społecznych oraz możliwości i zasady współpracy, SOS Homini- aplikacja wspierająca codzienną aktywność, wykorzystanie nowoczesnych technologii w pracy terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15