Odwiedziny:
Dzisiaj: 1Razem: 104326
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego


10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

Sytuacja epidemiczna wynikająca z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływana przez niego infekcja COVID-19 wpływa na funkcjonowanie mieszkańców poszczególnych części globu. Uruchamia wiele mechanizmów, które wpływają na stan naszego zdrowia psychicznego:

  • izolacja i ograniczony kontakt z bliskimi,
  • niepewność związana z przyszłością, zmiany zaleceń i wytycznych,
  • brak poczucia bezpieczeństwa,
  • nasilanie się lęku, stanów depresyjnych,
  • dysonans związany z kontaktem z drugim człowiekiem, który jest dla nas tak naturalny i potrzebny.

Dlatego hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”.

Starsi i młodsi odczuwają stany niepokoju, narastający stres i coraz większe trudności z radzeniem sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Często sami lub otoczeni ludźmi, ale wciąż w poczuciu osamotnienia nie umieją poradzić sobie z obciążeniami psychicznymi, jakich doświadczają. Potrzebna jest pomoc specjalistów – lekarzy psychiatrów.

W zdrowie psychiczne warto inwestować, warto o nim mówić, ponieważ tylko tak można podkreślać jego wagę, popularyzować temat i pomagać uniknąć wielu chorób lub pogłębiania się już występujących.

Źródło: https://www.ore.edu.pl/2020/10/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2020/