Sprawdź aktualności ŚDS
Przydatne linki do stron
Dostępność cyfrowa WCAG 2.1

Zamówienia Publiczne
Biuletyn Informacji Publicznej
Zajęcia klubowe

Wideo spotkania dla uczestników

Wylosuj zdjęcie z naszego archiwum

Zajrzyj na naszego bloga 123tworzyszTy
Odwiedziny:
Dzisiaj: 50Razem: 150061
Kontakt:

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Krotoszynie


ul. Langiewicza 2
63-700 Krotoszyn
tel./fax: (62) 725-26-68
e-mail: sds@krotoszyn.pl
e-mail: sds@sds.krotoszyn.pl

Kampania społeczna: Jesteśmy dorośli - traktujmy się poważnie. 5 Zmysłów. O dorosłości


Informacje o projekcie

Projekt  5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnościami gości w Wielkopolsce od dziesięciu lat. Co roku w miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin warsztatów twórczych prowadzonych przez specjalistów z dziedziny fotografii, grafiki, muzyki czy teatru. Do tej pory w projekcie wzięli udział m.in.: Wojciech Waglewski, Agnieszka Duczmal, Justyna Sobczyk, Paweł Althamer, Paulina Wycichowska, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Rafał Urbacki, Katarzyna Stoparczyk, Michał Wiraszko, Jakub Woynarowski, Marek Lapis, Grzegorz Myćka i wielu, wielu innych.

W ciągu dziesięciu lat działalności projekt 5 zmysłów został wielokrotnie doceniony na terenie Wielkopolski i całego kraju: 5 zmysłów. Audiodeskrypcja (2011) otrzymało prestiżową nagrodę „Sybilla” dla najważniejszego wydarzenia w dziedzinie edukacji muzealnej w Polsce oraz nagrodę Grand Prix „Izabella” za najważniejsze wydarzenie w dziedzinie edukacji muzealnej, marketingu i promocji; finałowy spektakl 5 zmysłów. Ekspresja (2014) – Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci w reż. Rafała Urbackiego otrzymał nagrodę  w programie Teatr Polska; kampania AMS przygotowana w ramach 8. edycji 5 zmysłów o]wolności doczekała się nagrody mieszkańców Poznania i wyróżnienia w dziedzinie „kultura” w konkursie na Najlepszą Poznańską Inicjatywę Pozarządową INICJATORY, a także wyróżnienia w konkursie „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Podsumowujący dziewięcioletnie doświadczenie projektu Atlas dla kultury – wydawnictwo edukacyjne towarzyszące 9. edycji 5 zmysłów o)przyszłości otrzymał II nagrodę w konkursie Poznań Dostępny: kategoria Innowacje.

5 zmysłów o Dorosłości

10 rok działalności to zawsze moment podsumowań. Właśnie dlatego w tegorocznym tekście  chciałabym podzielić się swoją osobistą refleksją. Jestem kuratorką 5 zmysłów od 2015 roku. Każdy kolejny idiom proponowanej przeze mnie edycji to słowo-klucz otwierające pole do dyskusji na tematy silnie obecne w społecznym dyskursie dotyczącym niepełnosprawności. W ubiegłych latach rozmawialiśmy o dyskryminacji, o ubezwłasnowolnieniu i  wolności osobistej, o byciu rodzicem i opiekunem, o inkluzji społecznej i kulturze egalitarnej… 

Pięcioletnia perspektywa pracy nad projektem pozwala dostrzec jak bardzo 5 zmysłów się zmieniło. Ostatnia edycja zakończona konferencją Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza udowodniła, że naszym głównym odbiorcą są nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także kadry kultury – ludzie, którzy zajmują się tworzeniem oferty kulturalnej i edukacyjnej dostępnej dla wszystkich uczestników. 5 zmysłów stało się też projektem zaangażowanym: dziś nie potrafi obyć się bez kampanii społecznej, czy komentarza do politycznych wydarzeń. Ten brak obojętności, a zarazem umiejętność obserwacji i wyciągania krytycznych wniosków, są dla mnie oznaką tytułowej dorosłości. W tym idiomie mieści się szacunek i niezależność, obecność osób z niepełnosprawnościami w społecznej dyskusji. Jest to jednocześnie pogłębienie rozważań podjętych w poprzednich edycjach o wolności (2018) i o przyszłości (2019).

Dorosłość 5 zmysłów przemawia także przez organizowane w tym roku warsztaty. Do poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy artystów współpracujących z nami w poprzednich latach, wśród nich reprezentantów wszystkich dziewięciu edycji projektu. Niejednokrotnie są to osoby, które podczas 5 zmysłów po raz pierwszy zetknęły się ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. W ramach corocznego cyklu w wielkopolskich ośrodkach terapii zajęciowej odbędzie się 15 spotkań warsztatowych. Opowiemy w nim o dorosłości zarówno uczestników, jak i twórców projektu.

Ponieważ nie satysfakcjonują nas krótkoterminowe działania, stale pracujemy nad rozwiązaniami o charakterze długofalowym. Od kilku lat konsekwentnie współpracujemy z instytucjami kultury. To właśnie ich pracownicy i pracownice są “przedłużeniem” 5 zmysłów oraz beneficjentami nowego cyklu edukacyjnego. Seria sześciu warsztatów on-line dedykowana jest poszczególnym instytucjom kultury, jak: teatry, biblioteki, kina, muzea, estrady muzyczne, domy kultury i NGO. Uczestnicy pod okiem ekspertów przygotują specjalne scenariusze warsztatowe realizujące postulat kultury egalitarnej i dostępnej. Punktem wyjścia zajęć będzie ubiegłoroczne wydawnictwo Atlas dla kultury, czyli jak udostępniać wydarzenia kulturalne osobom z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję, że wydarzenia te dostarczą kadrom kultury narzędzi potrzebnych do tworzenia przyjaznej i dostępnej oferty kulturalno-edukacyjnej, a także zachęcą do działań na rzecz inkluzji społecznej.

Źródło: odoroslosci.5zmyslow.pl / Zuzanna Głowacka